AÖL REHBER

aöl ders secimi nasil yapilir

Açık Lise öğrencilerinin her dönem yapması gereken bazı işlemler vardır. Bunlardan bir tanesi de ders seçimi yapmaktır. AÖL Ders seçimi nasıl yapılır? Açık Lise Ders Seçimi ne zaman yapılır? AÖL Ders seçimi ne zaman bitiyor? AÖL ders seçimi son tarih ne zaman? Açık Lise Ders seçmek zorundamıyız? AÖL toplamda kaç kredilik ders seçmeliyiz? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabileceksiniz. Yazımızın tamamını okuduktan sonra ders seçim işlemlerini hatasız bir şekilde yapabileceksiniz.

>>AÖL Ders seçimi nedir?
>>AÖL Ders seçimi nasıl yapılır?

Açık lise öğrenciler her dönem başlangıcında bazı işlemleri yapmakla yükümlüdürler. Bunlar kayıt yenileme, ders seçimi gibi önem arzeden konulardır. MEB tarafından açıklanan tarihlerde belirttiğimiz bu işlemlerin ( kayıt yenileme, ders seçimi yapmak) yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde kaydınız yenilenemeyeceği için durumunuz aktif olmayacaktır. Eğer açık liseye yeni kayıt nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız Yeni kayıt nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

AÖL Ders Seçimi Nedir?

Açık Lise öğrencisi kaydını yeniledikten sonra sınava girmek istediği dersleri sistem üzerinden seçmek zorundadır. Açık lise sınavlarının nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız Açık Lise Sınavları Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.Bizim tavsiyemiz 35 kredilik ders seçmek sizin faydanıza olacaktır. Seçtiğiniz derslerin kredisine dikkat etmelisiniz. Açık Liseden mezun olabilmeniz için belirli bir krediyi doldurmanız gerekmektedir.

Eğer isterseniz derslerin size otomatik olarak sistem tarafından atanmasını da sağlayabilirsiniz. Bunun için "otomatik ders atama" butonuna basmanız gerekmektedir. Otomatik ders atama butonuna basıldıktan sonra sistem size en uygun dersleri tarayarak atayacaktır. Eğer isterseniz size otomatik olarak atanan bu dersleri değiştirebilirsiniz.

 

AÖL Ders Seçimi Nasıl Yapılır?

AÖL Ders seçimini yapabilmeniz içim öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. AÖL öğrenci sistemine nasıl giriş yapılır detaylı anlatım için AÖL Öğrenci Girişi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Şimdi adım adım aöl ders seçimi nasıl yapılır resimlerle anlatalım. Lütfen okumaya devam edin. 

1- İlk yapmanız geereken işlem Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi ana sayfasını açmanız gerekmektedir. Web sayfasına ulaşmak için tıklayınız..

aöl öğrenci girişi

Web sayfası açıldıktan sonra formdaki boşluklara istenilen bilgileri girerek AÖL Öğrenci Bilgi Sistemi ekranına ulaşabilirsiniz.

Güvenlik Kodu: Güvenlik kodu boş alanının üzerindeki resimde görülen rakamları yazmanız gerekmektedir.

Öğrenci Numarası : Açık Lise Öğrenci Numaranızı yazmanız gereken alandır.

Şifre: Açık Lise sistemine giriş yapabilmeniz için atadığınız şifreyi girdiğiniz alandır. İlk kayıt yaptırdığınızda size geçici şifre verilir daha sonra siz bu geçici şifreyle sisteme giriş yaparak istediğiniz şifreyle değiştirebilirsiniz.

Daha sonra Giriş İçin Tıklayınız butonuna bastığınızda AÖL Öğrenci Bilgi EKranı sayfası açılır.

2- Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki resimde gördüğünüz ekran gelir. Bu ekranın sol bölümünde bulunan Kayıt Yenileme ve Ders Seçimi bölümünün altında olan Ders Seçme İşlemi seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

 

aol ders seçimi

Bu menüden Ders Seçme İşlemi seçeneğini tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki ders seçme ekranı gelecektir ve bu ekrandan seçmek istediğiniz dersi seçerek KAYDET butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu tabloda ders adı hangi döneme ait olduğu ve kaç kredi olduğu belirtilmişti. Lütfen bu bilgileri kontrol ederek aöl ders seçimi işlemini tamamlayınız.

aöl-ders-seçimi-nasıl-yapılır

Bu ekranda üst kısımda Bu dönemde sınava girebileceğiniz dersler sıralacaktır. Siz bu listeden hangi dersi seçmek istiyorsanız o dersin bulunduğu satırın başındaki mavi ok simgesine tıklamanız gerekmektedir. Eğer dersin başındaki mavi ok butonuna tıkladığınızda o ders “Bu Dönem Seçtiğiniz Dersler” bölümüne aktarılacaktır. Yani bu şu demektir. Siz o dersi sınavına girmek için seçmiş olursunuz ve seçtiğiniz o dersten sınava girersiniz. Toplamda 35 krediyi tamamlayana kadar kresi sayılaraına bakarak ders seçimine devam edebilirsiniz.

Eğer siz sonradan seçtiğiniz dersten vazgeçerseniz ve listeden çıkarmak istersenizde bu defa bu dönem seçtiğiniz dersler başlığı altından o dersin başındaki kırmızı ok butonuna tıklarsanız seçtiğiniz o ders listenizden çıkarılır.

NOT: Ders seçimi yaparken alt döneminizden başlayarak zorunlu derslerinizi ve ortak derslerinizi öncelikli olarak seçmeniz gerekmektedir. Seçilecek ders kalmadığı zamanlarda ise seçmeli dersler ile kredinizi tamamlayabilirsiniz. Toplamda 35 krediye kadar ders seçebileceğinizi unutmayınız.

4.5217391304348 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 4.52 (46 Oylar)