AÖL REHBER

aol diplomasi nasil alinir

Açık Lise öğrencileri dersleri geçerken mezun olmak için çaba sarfetmektedirler. Açık Lise diploması almak için çabalayan öğrenciler diplomayı nasıl alacaklar? AÖL diploma alma şartları nelerdir? Kimler açık lise diploması alabilirler? Mezun olabilmek için kaç kredi toplamak gerekiyor? Kaç dönem öğrenim görme şartı var? Mezun olmayı hakeden öğrenci ne kadar zaman sonra diplomasına kavuşur? Bu yazımızda Açık Lise öğrencilerinin merak ettiği tüm bu sorulara cevap vereceğiz. Lütfen okumaya devam edin..

 

Açık Lise Mezun Olma Şartları Nelerdir?

Açık Liseden mezun olma kriterleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmıştır. Mezun olma şartları şu şekildedir;

1- Toplamda 8 dönem veya üzerinde öğrenim görmüş olmanız gerekiyor.

2- Kazandığınız toplam kredinin 192 kredi veya üzerinde bir kredi olması gerekiyor.

3- Alınan ortak derslerin tamamını başarmış olmanız veya muaf olmanız gerekiyor. 

NOT: Dil ve Anlatım dersinden muaf olunamamaktadır. Mutlaka başarılı olmanız gerekiyor. Yani 8 dönemde de Dil ev Anlatım dersini geçmek zorundasınız.

4-  Açık Lise sınavlarından en az bir dönem sınava girmiş olmanız gerekiyor. 

Açık Lise Diploma notunuzu hesaplamak için AÖL Diploma notu hesapla başlıklı yazımızı okuyunuz.

 

Tüm Şartlar Sağlandığı Zaman AÖL Diploması Ne Zaman Hazır Olur?

Bu sıraladığımız şartları tamamladığınız da Açık Liseden mezun olabilirsiniz. Mezun olmayı hakettiğiniz zaman Lise diplomanız sınav sonuçlarının açıklanmasından 2 ay sonra Koordinatör Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'ne giderek teslim alabilirsiniz. Unutmamanız gereken bir hususta diplomanızı almaya giderken Diploma Harç Ücretini ödediğinize dair dekontu yanınıza almanız gerekiyor.

Açık Lise ile ilgili merak ettiğiniz diğer tüm detaylar için tıklayınız...

 

AÖL Diploma Harç Ücreti Nasıl Yatırılır 2018?

Açık Lise öğrencileri diplomalarını alabilmeleri için Diploma Harç Ücretlerini yatırmaları gerekmektedir. Peki bu harç ücreti nereye ve nasıl yatırılmaktadır? Diploma Harç Ücretini yatırabilmek için TC Kimlik numaranızı bildirmek suretiyle Vakıf Bankası, Halk Bankası veya Ziraat Bankasına yatırabilirsiniz.

NOT: 14 Temmuz 2014 tarihi itibariyle Açık Liseden mezun olan öğrencilerden diploma harç ücreti alınmamaktadır.Fakat bu tarihten önce mezun olup diplomasını almamış olanlar diploma almak istediklerinde 10 TL Diploma Harç Ücretini yatırmak zorundadırlar.

 

AÖL Diplomasını Öğrenci Yerine Bir Başkası Alabilir mi?

Evet alabilir. Bunun için noterden vekaletname belgesi ve öğrenciden istenen diğer belgelerin tamamını toplayarak başvurması gerekmektedir. Öğrenci belgesinin nasıl alındığını öğrenmek için AÖL öğrenci belgesi nasıl alınır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

 

Diplomam Halk Eğitim Merkezinde Yok Ne Yapacağım?

Eğer diplomanız Halk Eğitim Merkezinde yoksa ya henüz basılmamıştır yada AÖL Müdürlüğü'nün Arşivine kaldırılmıştır. Diplomanız basılmadıysa bilgi veya belge ekikliğinden kaynaklı basılmamış olabilir. Bunu öğrenmek için AÖL öğrenci sistemnine giriş yaparak diplomanızın durumunu gösteren bölümü incelemeniz gerekmektedir. Açık Lise öğrenci sistemine giriş yapmak için AÖL öğrenci sistemi giriş linkine tıklayınız..

 

Diğer yazılarımız:

AÖL Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Açık Lise Muaf Ders Ne Demek?

AÖL Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Açık Lise Ders Seçimi Nasıl Yapılır?

Açık Liseye Yeni Kayıt Nasıl Yapılır?

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 5.00 (1 Oy)