AÖL REHBER

maöl sistemi acilmiyor

MAÖL öğrenci sistemi Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin kayıt yaptırdıktan sonra mezun olana kadar kullandıkları ve tüm bilgilerinin yer aldığı sistemdir. Öğrenciler bu sisteme girerek ders seçimi yapabilirler, sınav giriş yerini ve derslerden aldıkları notların ne  olduğunu öğrenebilirler.

MAÖL öğrenci sistemine giriş yapabilmeleri için öğrenci numaralarını ve sistem giriş şifrelerini kullanmaları gerekmektedir. Peki öğrenci numarasını ve sistem giriş şifresini nereden alacağız? Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırdığınızda size kaydınızın yapıldığına dair bir belge verilmektedir. Bu belgede hem öğrenci numaranız yer almakta hem de MAÖL öğrenci sistemine giriş yapabilmeniz için gerekli olan geçici şifre verilmektedir. Bu şifreyle sisteme giriş yaptıktan sonra şifreyi değiştirmeniz gerekmektedir.

Mesleki Açık Lise öğrencileri de normal Açık Lise öğrencileri gibi aynı sınava girmektedirler. Öğrenciler sınava girebilmeleri için MAÖL öğrenci sistemine girerek sınav giriş belgesini almaları gerekmektedir. Sınav giriş belgesinde sınava girecekleri okul ve hangi derslerden saat kaçta sınava girecekleri yazmaktadır.

Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri normal Açık Lise öğrencilerinin aksine yüz yüze eğitim almaktadırlar. Seçtikleri alana göre alan derslerini okula giderek akşamları yüz yüze eğitim şeklinde görürler. MAÖL Yüz yüze eğitim alacakları dersleri eğitim alacağı okul seçmektedir. Bu derslerin sınavlarına eğitim gördükleri okulda girerler. Diğer seçtikleri dersler için ise normal Açık Lise öğrencileriyle beraber merkezi sınava girerler.

Örneğin Bilişim Teknolojileri Alanını seçen öğrenciler bu alana ait dersleri Meslek Lisesinde yüz yüze eğitim alarak tamamlarlar. Mesleki Açık Öğretim Lisesinden mezun olan öğrencide normal Meslek Lisesi Alan bölümünden mezun olan öğrenci statüsünde olur.

Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri de örgün eğitimde okuyan meslek lisesi öğrencileri gibi son sınıfta staja gitmek zorundadırlar. İşletmelerde Beceri Eğitimi kapsamında alanlarıyla ilgili bir iş yerinde iki dönem boyunca staj  yaparlar ve yaptıkları staj için her iki dönemde de sınava girerler. Örgün eğitimdeki meslek lisesi öğrencileri gibi staj defteri doldururlar. Dönem sonunda da doldurdukları bu staj defterinden ve beceri eğitimi sınavından not alırlar.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 5.00 (1 Oy)